HSA Awards Night Celebration

Each year the Highline Soccer Association (HSA) recognizes the teams that finish first or second in their respective divisions during league play the preceding Fall Season at a special Awards Night Celebration.

The 2019 HSA Awards Night will take place at the Sealth HS Auditorium on Sunday, January 26th, 2020, beginning at 6:30pm.

 
2018 League Winners

2018 Season HSA Awards Night Champions

1st and 2nd Place Division Winners

 
Club League 2018 Placement Birth Year Age G Team Name Coach 2018 Record
WSSC HSA HSA 2008 U11 F WS Thunder Hawks '08 - Horner Andrew Horner 7-0-1 (1st)
HSC HSA HSA 2008 U11 F HSC Dolphins '08 - Engelstad Erik Engelstad 7-1-1 (1st)
WSSC HSA HSA 2008 U11 F WS Huskies '08 - Anderson Justin Anderson 7-2-0 (2nd)
WSSC HSA HSA 2008 U11 M WS Golden Ninja Dragons '08 - Rusen Hartley Rusen 8-2-0 (1st)
WSSC HSA HSA 2008 U11 M WS Orcas '08 - Nelson Jesse Nelson 7-2-1 (2nd)
WSSC HSA HSA 2007 U12 F WS Panthers '07 - Hanna Wendy Hanna 7-0-1 (1st)
HSC HSA HSA 2007 U12 F HSC Pink Cheetahs '07 - Davis Natalie Davis 5-3-0 (2nd)
WSSC HSA HSA 2007 U12 M WS Spurs '07 - Giaquinta Tony Giaquinta 7-1-1 (1st)
WSSC HSA HSA 2007 U12 M WS Wolf Pack '7 - Shannon David Shannon 7-2-0 (2nd)
HSC SSUL 2 2008 U11 M HSC Falcons FC '08-Aguirre Juan Aguirre 9-0-0 (1st)
HSC SSUL 3 2007 U12 M HSC Tin Room '07-Anderson Pete Anderson 7-2-1 (2nd)
WSSC SSUL 5 2006 U13 F WS Glow Girls '06-Zielinski Yount Leah Zielinski Yount 10-0-1 (1st)
HSC SSUL 5 2006 U13 F HSC Tornadoes '06-Fisher Chad Fisher 7-4-1 (2nd)
HSC SSUL 2 2006 U13 M HSC Rainiers '06-Godinez Esteban Godinez 10-2-0 (2nd)
HSC SSUL 4 2006 U13 M HSC Nationals '06-Englin Sean Englin 9-0-3 (1st)
WSSC SSUL 4 2006 U13 M WS Blue Thunder '06-Ichikawa Jenna Ichikawa 9-1-2 (2nd)
WSSC SSUL 3 2005 U14 M WS Lightning Bolts-Metcalf Jamie Metcalf 9-2-1 (2nd)
WSSC SSUL 4 2005 U14 M WS Bulldogs '05-Bradley Jeff Bradley 8-1-1 (1st)
WSSC SSUL 3 2004 U15 F WS Blue Thunder '04-DeFant Jon DeFant 9-3-0 (2nd)
WSSC SSUL 4 2004 U15 M WS Red Bulls '04-Nishimoto Russell Nishimoto 6-5-0 (2nd)
WSSC SSUL 3 2000 U19 M WS Strikers '00-St. Clair Bob St. Clair 9-2-0 (T-1st)
WSSC SYSA SYSA Gold 2000 U19 F WS Valkyries '00-Persson Stefan Persson 9-0-1 (1st)
HSA Select NPSL 3 2008 U11 M HSA Select B08-Hagenson Paul Hagenson 12-0-0 (1st)
HSA Select NPSL 3 2008 U11 F HSA Select G08-Young Jennifer Young 10-1-1 (1st)
HSA Select NPSL 2 2007 U12 M HSA Select B07-Cabral Cesar Cabral 9-3-0 (1st)
HSA Select NPSL 1 2005 U14 F HSA Select G05-Foulk Jamie Foulk 10-1-1 (1st)
HSA Select NPSL 2 2004 U15 F HSA Select G04-Coronado Tony Coronado 6-0-0 (1st)
HSA Select NPSL 3 2004 U15 F HSA Select G04-Cromett Mark Cromett 5-1-0 (2nd)
HSC NPSL 3 2004 U15 M HSC Gunners '04-Peterson Adam Peterson 8-2-1 (2nd)
HSC NPSL 3 2002 U17 M HSC Blue Thunder '02-Johnson Greg Johnson 9-0-3 (1st)
HPFC PSPL Dev Div 1 2009 U10 M Highline Premier Heat '09 Hector Betancourt 7-1-0 (T-1st)
HPFC PSPL Div 2 2008 U11 F Highline Premier Eagles '08 Juan Franco 8-2-0 (2nd)
HPFC PSPL WNPL, Div 1 2002 U17 F Highline Premier Eagles '02 Paolo Mottola, Abraham Araya, Paul Theofelis 6-3-1 (2nd Place)
WSSC Rec Cup 2007 U12 M WS Raging Bulls '07-Beardemphl Eric Beardemphl State Cup Finalist
WSSC City T 2000 U19 F WS Valkyries '00-Persson Stefan Persson Tournament Finalist
Our HSA Family

 
Awards Night Celebration

HSA's Awards Night Celebration is held annual on the last Sunday evening in January of the New Year!